Czego nie można wysłać w paczce do Irlandii – lista

Opublikowano Kategoria: Poradnik dla osób wysyłających paczki za granicę
paczka która ma w środku zakazane przedmioty

Warto wiedzieć, które przedmioty absolutnie nie mogą się znaleźć w Twojej paczce do Irlandii. Dzięki temu możesz oszczędzić sobie wielu nieprzyjemności i konsekwencji, które wiążą się z wysyłką niedozwolonych towarów.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę takich przedmiotów, abyś mógł cieszyć się bezproblemowym przesyłaniem paczek, pewnością, że wszystko jest zgodne z prawem i co więcej, zyskać pewność, że Twoja paczka skierowana na Zieloną Wyspę dotrze na miejsce.
Rodzaje przedmiotów objętych zakazem wysyłki do Irlandii
Międzynarodowe przesyłki są regulowane przez przepisy dotyczące tego, co można, a czego nie można wysyłać za granicę. Jak każde państwo, Irlandia ma swoje własne przepisy dotyczące przedmiotów, które są zabronione do importu. Oto kilka kategorii towarów, które są tam ściśle zakazane.

Zacznijmy od substancji niebezpiecznych. Nie można wysłać m.in. materiałów wybuchowych, gazów, palnych płynów i substancji utleniających. Ta kategoria obejmuje więc m.in. aerozole, farby, perfumy czy zapalniczki. Te przedmioty, choć powszechnie dostępne, mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo podczas standardowego transportu.

Druga kategoria to substancje psychoaktywne i leki, m.in. narkotyki, leki na receptę i niektóre suplementy diety dostępne w Polsce bez recepty mogą zawierać substancje niedozwolone w Irlandii. Ich również nie można wysyłać.

Nie można przewozić w paczce także zwierząt żywych oraz ich części, np. kości słoniowych czy naturalnych futer. Irlandia, podobnie jak wiele europejskich krajów, przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska i praw zwierząt.
Lista przedmiotów zakazanych w standardowym transporcie kurierskim do Irlandii
Zasadniczo należy unikać wysyłki jakiejkolwiek substancji lub przedmiotów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, nielegalne lub naruszać przepisy o ochronie środowiska.

Prezentujemy szczegółową listę produktów, które są zabronione do wysyłki do Irlandii. Niektóre z nich są nielegalne i surowo zakazane. Inne wymagają specjalnych pozwoleń lub szczególnych warunków transportu.

Produkty łatwopalne, wybuchowe, radioaktywne, toksyczne, żrące i biologiczne;
Towary nielegalne;
Narkotyki, leki na receptę, suplementy diety, które zawierają substancje nielegalne w Irlandii;
Broń (w tym wiatrówki i broń pneumatyczna), jej części, repliki oraz amunicja;
Ludzkie szczątki i prochy;
Żywe zwierzęta i rośliny;
Alkohol i wyroby tytoniowe (w tym papierosy, cygara, tytoń do palenia i e-papierosy);
Banderole i naklejki celne;
Dokumenty, pieniądze i przedmioty wartościowe (np. dzieła sztuki, antyki, kamienie szlachetne);
Produkty żywnościowe, które wymagają specjalnych warunków transportowych;
Produkty kosmetyczne, które zawierają substancje zabronione w Irlandii lub mogą stanowić zagrożenie podczas transportu (np. perfumy, lakiery do paznokci, płyny);
Inne towary, które stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego i innych przewożonych paczek.

Pamiętaj, że niniejsza lista nie jest wyczerpująca. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wysłać dany przedmiot w paczce do Irlandii napisz do nas. Chętnie pomożemy.
Przepisy dotyczące wysyłki materiałów niebezpiecznych ADR
Firmy kurierskie nie mogą przewozić towarów niebezpiecznych. Muszą być one wysyłane za pośrednictwem operatorów logistycznych, posiadających odpowiednie uprawnienia i specjalistyczny sprzęt.

Regulują to europejskie przepisy dotyczące przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych, znanych jako ADR (Accord Dangereux Routier). Są to materiały, które zagrażają ludziom, zwierzętom i środowisku naturalnemu.

Zasady ADR są szczegółowe i obejmują różne typy materiałów niebezpiecznych, takich jak m.in.:
materiały wybuchowe, np. amunicja, fajerwerki;
gazy, np. propan-butan, zapalniczki;
materiały zapalne o ciekłym lub stałym stanie skupienia, np. perfumy, lakiery do paznokci, alkohol, zapałki sztormowe;
materiały samozapalne, np. węgiel;
materiały trujące i zakaźne, np. cyjanek potasu, odpady medyczne;
materiały żrące, np. wodorotlenek sodu, kwas siarkowy.
Ograniczenia w transporcie zwierząt i roślin
Jeśli planujesz wysłanie zwierzęcia lub rośliny z Polski do Irlandii musisz pamiętać, że istnieją precyzyjne ograniczenia i regulacje prawne dotyczące tego typu transportu. Dotyczą one zarówno ochrony różnorodności biologicznej, jak i zapobiegania transmisji chorób.

Dodatkowo należy spełnić rygorystyczne warunki, aby zapewnić dobrostan przewożonym organizmom żywym. Dlatego, aby wysłać rybki, owady, gady, inne zwierzęta lub rośliny upewnij się, że przewoźnik ma w ofercie tego typu usługi i poznaj dokładnie wymogi, które należy spełnić.
Regulacje dotyczące wysyłki żywności
Wiele artykułów spożywczych nie może być przewożonych w zwykłej paczce ze względu na to, że szybko się psują. Takie towary wymagają specjalnych warunków. W grę wchodzą także europejskie regulacje w kwestiach bezpieczeństwa żywności i ryzyka przenoszenia chorób.

Niezwykle ważne jest również zapoznanie się z listą zakazanych przedmiotów, którą udostępnia większość firm kurierskich i poczta. Ta lista często obejmuje przedmioty, które mogą wydawać się nieoczywiste, jednak wymagają szczególnych warunków transportu.
Restrykcje dotyczące transportu leków
Leki, inne towary przeznaczenia medycznego, ale także suplementy diety w większości wymagają określonych warunków transportu. Inaczej istnieje ryzyko uszkodzenia lub utraty ich właściwości. W związku z tym zwykła paczka nie jest dobrym sposobem na wysyłkę tego typu towarów. Standardowa flota dostawcza nie umożliwia zachowania choćby odpowiedniej temperatury.

Dodatkowo warto zapoznać się z listą produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które są zagrożone brakiem dostępności w kraju. Jest ona publikowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Leki na receptę to szczególna grupa produktów. W ich przypadku zalecamy zasięgnięcie porady od specjalistów w dziedzinie prawa farmaceutycznego, aby dowiedzieć się, czy konkretny lek na receptę jest dozwolony do eksportu w Polsce i importu do Irlandii oraz jakie procedury są wymagane.

Szukasz solidnej firmy kurierskiej specjalizującej się w przesyłkach międzynarodowych? Nasza oferta to spektrum usług dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Oferujemy zarówno standardowe paczki Polska-Irlandia-Polska, jak i przesyłki gabarytowe. Jako jedni z niewielu oferujemy także transport paletowy.

Jeżeli posiadasz przedmioty wymagające specjalnego traktowania, pomożemy Ci znaleźć dla nich odpowiednią opcję.

Dzięki flocie nowoczesnych samochodów i doświadczonemu zespołowi kierowców, gwarantujemy terminową dostawę i nienaruszony stan przesyłki, a także bieżące śledzenie przesyłek przez internet. Zapraszamy.