Wymiary palet: przewodnik dla przedsiębiorców

Opublikowano Kategoria: Poradnik dla osób wysyłających paczki za granicę Tags: , , , , , , , , , ,
Rodzaje i wymiary palet

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wysyła regularnie duże ilości towarów, przedmioty o dużych gabarytach lub potrzebujesz zapewnić podczas dostawy bezpieczeństwo delikatnym urządzeniom, transport paletowy może okazać się niezastąpiony. Pomaga sprostać wyzwaniom logistycznym i bezpiecznie przewozić obszerne ładunki na duże odległości.

W tym artykule skupimy się na wymiarach standardowych palet i praktycznych wskazówkach, które ułatwią Ci pakowanie przesyłek na palecie. Dowiesz się, ile waży paleta euro, półpaleta i przemysłowa paleta (rozmiar i nośność również weźmiemy pod uwagę).

Paleta: wymiary i rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje palet używanych w transporcie i magazynowaniu to: palety euro (europalety), półpalety euro i palety przemysłowe.

Oto wymiary palet, ich waga i nośność:

 

 1. Wymiary palety euro: 1200 mm x 800 mm
  Waga palety euro: 25 kg
  Nośność palety euro: 1000-1500 kg
 2. Wymiary półpalety euro: 800 mm x 600 mm
  Waga półpalety euro: 9,5 kg
  Nośność półpalety euro: 500 kg
 3. Wymiary palety przemysłowej: 1200 mm x 1000 mm lub 1200 mm x 1200 mm
  Waga palety przemysłowej: zależna od użytego materiału i konstrukcji
  Nośność palety przemysłowej: 2000-2500 kg

Palety euro są ustandaryzowane, co oznacza, że bez względu na to gdzie je kupisz, będą miały dokładnie takie same wymiary każdego elementu składowego. Poznasz je po oznaczeniach: EUR i EPAL.

Jeśli dostarczasz towary do innych krajów, mogą obowiązywać tam różne przepisy. Niektóre państwa wymagają, aby palety spełniały normę ISPM 15. Zgodnie z nią, palety powinny być wykonane z drewna poddanego obróbce termicznej. Pomaga to w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych organizmów.

Korzyści zapewniane przez transport na palecie

Paleta jest w stanie pomieścić wiele przedmiotów. Wysyłając przesyłkę na palecie w Speedpack możesz spakować swoje towary aż do wysokości 180 cm i wagi do 1000 kg. To lepsza i bardziej ekonomiczna opcja niż wysyłanie wielu przedmiotów w standardowych paczkach.

Na palecie Twój towar jest stabilny bez względu na to, z jak wielu elementów się składa i jaką trasę musi pokonać. Szansa na to, że coś się przemieści lub uszkodzi resztę ładunku jest ograniczone do minimum.

Dodatkowo załadunek i rozładunek towarów spakowanych na palecie przebiega sprawnie i szybko.

Co można wysłać na palecie?

Transport paletowy jest wykorzystywane w niemal każdym sektorze przemysłowym. Przewodzimy całe pakiety produktów od firm do ich klientów hurtowych oraz ciężkie, wymagające produkty do klientów detalicznych.

Dostarczamy do i z Irlandii wszystko, co mieści się w granicach prawa. Mało tego, pomagamy również w paletowaniu, jeśli to dla Ciebie wyzwanie.

Oto kilka przykładów najczęstszych ładunków, jakie przewozimy:

 • środki transportu, np. motocykle, rowery
 • sprzęt elektroniczny, np. komputery, laptopy, monitory, telewizory, kina domowe, wieże stereo, głośniki
 • sprzęt biurowy, np. kserokopiarki
 • meble, np. biurka, stoliki, łóżka, kanapy, szafy, komody
 • delikatne przedmioty, np. porcelana, lustra, szkło, lampy
 • sprzęt AGD, np. zamrażarki, lodówki, chłodziarki

Jak zapakować towar na paletę, aby dotarł do adresata w idealnym stanie – praktyczne wskazówki

Kiedy już wybierzesz paletę o odpowiednich dla Twojego ładunku wymiarach i nośności, czas spakować na nią towar. Jak to zrobić właściwie? Trzymaj się tych zasad:

 1. Równomiernie rozłóż ciężar na palecie, aby zapewnić jej maksymalną stabilność – przedmioty o większej wadze umieść na dole, a na nich towary lżejsze.
 2. Rozkładając przedmioty na palecie stwórz jednorodną powierzchnię – ułóż je jak cegły w murze, czyli tak, aby tworzyły równą płaszczyznę, a poszczególne warstwy na siebie nachodziły.
 3. Wszystkie elementy muszą znajdować się w granicach palety, nic nie może wystawać poza granice jej krawędzi.
 4. Każdy produkt powinien być indywidualnie zapakowany, a następnie umieszczony na palecie, zapobiega to efektowi domina – uszkodzeniu jednej przesyłki przez inną. Używaj do tego folii bąbelkowej, styropianu, kartonu, przekładek, narożników lub innego odpowiedniego opakowania.
 5. Zabezpiecz cały ładunek przy użyciu mocnej folii stretch, zaczynając od narożników, a każdą kolejną warstwę nakładając na część poprzedniej.
 6. Zawsze przed wysłaniem przesyłki sprawdź jej stabilność – to, czy elementy mogą się przesuwać lub obracać.
 7. Oznacz swoją przesyłkę, zwłaszcza jeśli wysyłasz produkty delikatne, które bez odpowiedniej wiedzy, co do zawartości przesyłki, mogą łatwo ulec zniszczeniu, np. wyroby ze szkła lub porcelany.

 

Kluczowe wnioski

Jest wiele powodów dla których dostarczanie towarów na paletach może być dla Ciebie korzystne – od łatwości załadunku i rozładunku, przez ochronę towaru podczas transportu, aż po obniżenie kosztów dostawy.

Wiesz już ile waży europaleta (waga: 25 kg) i półpaleta (waga: 9,5 kg). Znasz też ich wymiary i 7 najważniejszych zasad dotyczących pakowania.

Jeśli potrzebujesz transportu paletowego do lub z Irlandii – zamów go u nas. Bądź spokojny o bezpieczeństwo przesyłek i terminową dostawę.

Zależnie od gabarytów przesyłki, palety możemy przewieźć busami lub ciężarówkami. Wszystkie typy transportu dostępne są w naszej ofercie międzynarodowych przewozów paletowych. Zapraszamy do kontaktu.