Transport całopojazdowy, czyli dlaczego opłaca się wynająć całą ciężarówkę?

Opublikowano Kategoria: Poradnik dla osób wysyłających paczki za granicę
Transport całopojazdowy

Transport przewozowy w ciągu ostatnich lat stał się niezbędną, szeroko dostępną usługą, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Jednym z głównych rodzajów obsługiwanych dostaw jest transport całopojazdowy. Usługi transportowe tego typu są opłacalną formą przewozu towarów, których gabaryty wymagają dużej pojemności pojazdów. Jakie są zalety wynajmu całej ciężarówki oraz dlaczego warto się na to zdecydować? Odpowiadamy.

Usługi transportowe – jak zminimalizować ryzyko uszkodzeń lub zaginięcia?

Całopojazdowy transport towarów określany jest w międzynarodowej nomenklaturze skrótem FTL (z ang. Full Truck Load). Stanowi on jedną z najbezpieczniejszych usług transportowych, dzięki czemu cieszy się rosnącą popularnością wśród klientów. Jest to związane z możliwością wynajmu całego samochodu tylko i wyłącznie na potrzeby własnej firmy lub przeprowadzki w obrębie kraju, czy też wielu państw. Klient płaci za całą powierzchnię załadunkową wynajmowanego pojazdu, w związku z czym transport ten sprawdza się w przypadku większych załadunków.

Usługi transportowe całopojazdowe minimalizują ryzyko uszkodzenia towaru, związane z przerzucaniem przesyłek w trakcie dostawy pod wskazany adres. Towar jest starannie pakowany i dostarczany bezpośrednio do miejsca przeznaczenia z pominięciem przystanków pośrednich oraz centrów dystrybucji. Unikamy również wydłużającego czas dostawy procesu sortowania, w którego trakcie często dochodzi do uszkodzenia towaru lub jego zaginięcia. Dodatkowo delikatne przedmioty są przewożone zgodnie z wszelkimi wymaganiami, aby dotarły do miejsca przeznaczenia w nienaruszonym stanie. Dla firm lub osób, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie ich przesyłek, jest więc to usługa najkorzystniejsza.

Transport całopojazdowy – zawsze na czas

Usługi transportowe obejmujące całopojazdowe przewożenie przedmiotów ma również tę zaletę, że przesyłki docierają zawsze pod wskazany adres w dokładnie ustalonym wcześniej terminie. Uniknięcie konieczności trudnego planowania trasy z wieloma przystankami i dostarczaniem poszczególnych przesyłek, znacznie skraca czas przejazdu oraz zwiększa bezpieczeństwo przewożonych przedmiotów. W trakcie ustaleń klient określa dokładny termin oraz godzinę przyjazdu całościowo załadowanego pojazdu, dzięki czemu łatwiej mu przygotować się do rozładunku i sfinalizowania transakcji. Sam transport natomiast przebiega bez zbędnych postojów, co ułatwia zachowanie terminowości.

Usługi transportowe – optymalizacja kosztów przejazdu

Transport całopojazdowy jest szczególnie opłacalny dla firm lub osób prywatnych posiadających do przewiezienia ładunek o pokaźnych rozmiarach. W tym przypadku płacimy za całą powierzchnię przewozową. Bezpośredni wynajem całego samochodu ciężarowego w zdecydowanej większości przypadków jest znacznie tańszy niż wagowe lub przestrzenne wyliczanie kosztów przejazdu. Dodatkową zaletą jest ograniczenie formalności i kalkulacji do minimum, dzięki czemu szybko otrzymamy propozycję finalnej kwoty za wykonanie usługi. Ostatecznie dysponujemy więc określoną pojemnością samochodu, którą możemy w pełni załadować swoim towarem.

Dobór optymalnej pojemności pojazdów

Większość firm świadczących usługi transportowe posiada w swojej flocie samochodowej pojazdy o zróżnicowanej wielkości. Sprawia to, że transport całopojazdowy łatwiej jest dobrać do konkretnych gabarytów towaru. Orientacyjna powierzchnia naczepy samochodu ciężarowego wynosi 13,6 metrów kwadratowych lub około 35 miejsc paletowych. Na takiej powierzchni można przewozić dowolny towar z uwzględnieniem zasad prawa transportowego.

Międzynarodowy transport z Polski do Anglii

Całopojazdowy transport towarów jest chętnie wykorzystywanym środkiem transportu w krajach Unii Europejskiej. Z przewozów tego typu korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które transportują za granicę swoje towary, półprodukty lub części. Dodatkowo jednak staje się on również coraz chętniej wykorzystywaną metodą przeprowadzek osób prywatnych. Przykładowo transport z Polski do Anglii chętnie wykorzystują rodacy przenoszący się za granicę lub pragnący zmienić dotychczasową lokalizację prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Możliwość, jaką daje przewiezienie w obrębie jednego transportu wielu różnorodnych przedmiotów, sprawia, że dany kurs jest zdecydowanie tańszą formą przeprowadzki międzynarodowej, niż wielokrotne przewożenie przedmiotów z użyciem mniej pojemnych form transportu.