Jak wysłać za granicę paczkę o niestandardowych wymiarach? Jak ją zapakować?

Opublikowano Kategoria: Poradnik dla osób wysyłających paczki za granicę
Jak wysłać za granicę paczkę o niestandardowych wymiarach?

Wysyłasz za granicę paczkę o niestandardowych wymiarach lub nietypowym kształcie? Dowiedz się, jak prawidłowo ją zapakować. To bardzo istotne, bowiem od pakowania zależeć będzie bezpieczeństwo zawartości Twojej przesyłki, a przede wszystkim to, czy zostanie ona przyjęta przez przewoźnika do transportu.

Paczka niestandardowa co to jest?

Zacznijmy od tego, czym jest paczka standardowa. Poszczególne elementy takiej paczki mogą nieco się różnić w zależności od kryteriów wskazanych przez danego przewoźnika, ale najczęściej paczka standardowa to ta, która:

  • ma wagę rzeczywistą do 50 kg,
  • posiada opakowanie o wymiarach maksymalnych:
  • obwód do 300 cm – liczony ze wzoru: 2 x szer. + 2 x wys. + najdłuższy bok
  • długość do 200 cm
  • szerokość do 100 cm
  • wysokość do 100 cm
  • ma kształt regularny, standardowy (prostopadłościan), bez wystających elementów.

Przesyłka niestandardowa to zatem wszystko to, co nie zalicza się do przesyłek standardowych, pod względem wymiarów oraz kształtu (nieregularny, nieforemny, z wystającymi elementami). Przesyłka niestandardowa to jednocześnie rodzaj usługi, której cena będzie nieco różnić się od ceny usługi standardowej w zakresie transportu rzeczy (tutaj cena wyliczana jest w oparciu o wymiary lub wagę w zależności co jest wyższe). Jeśli interesuje Cię koszt nadania Twojej niestandardowej przesyłki, dysponując jej wymiarami i podając odpowiednio miejsce jej nadania i odbioru, z pomocą naszego formularza zamówień oszacujesz koszt usługi kurierskiej.

Pakowanie paczki niestandardowej

Trudno o jeden, gotowy, uniwersalny przepis na pakowanie paczki niestandardowej, bowiem wiele zależeć będzie tutaj od jej wymiarów, wagi i przede wszystkim kształtu. Zawsze jednak kieruj się kilkoma kluczowymi zasadami, które pozwolą Ci należycie zabezpieczyć zawartość paczki i zyskać pewność, że zostanie ona przyjęta przez przewoźnika.

  1. Zawsze staraj się spakować wysyłany przedmiot w taki sposób, aby możliwe było nadanie paczce regularnego kształtu (jeśli przedmiot ma nieregularny kształt, jednak zmieści się do większego, kartonowego pudła o regularnym kształcie, zastosuj takie właśnie rozwiązanie).
  2. Dobierz odpowiednie opakowanie, np. pudło kartonowe – wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do ciężaru przesyłki, a jego wielkość dobrana tak, by zminimalizować puste przestrzenie wewnątrz i możliwość przesuwania się zawartości przesyłki.
  3. Pamiętaj, że sprzęt elektroniczny można przesłać wyłącznie w oryginalnych opakowaniach (w innych wypadkach, to Ty ponosisz odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia sprzętu).
  4. Sięgaj po różnorodne dostępne materiały do pakowania przesyłek – kartony, taśmy pakowe, folię stretch, profile i narożniki ochronne. Aby zapobiegać przesuwaniu się zawartości przesyłki w kartonie, wypełnij wolne przestrzenie styropianem, granulatem EPS, pianką, folią bąbelkową, chipsami/płatkami styropianowymi, poduszkami powietrznymi, wioliną, flopakiem czy po prostu pomiętym papierem. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. A każda zabezpieczy zawartość przesyłki przed ewentualnym uszkodzeniem.
  5. Wystające elementy przesyłki starannie zabezpiecz (owiń szczelnie), bowiem są one narażone szczególnie na uszkodzenia podczas transportu.
  6. Nie pozostawiaj jakichkolwiek niezabezpieczonych powierzchni.
  7. Użyj dodatkowych, wytrzymałych elementów do zabezpieczenia krawędzi i wystających części przesyłki. Dodatkowe profile i wypełniacze będą amortyzować ewentualne skutki nacisku.
  8. Do ochrony tkanin zastosuj opakowania foliowe.

Na koniec po prostu zamów kuriera. Pamiętaj, aby w opcjach nadania przesyłki wybrać odpowiednią opcję oraz prawidłowo określić wymiary i wagę paczki.